Славия надделя с 2:1 над финландския Илвес Тампере и с общ резултат от 3:1 продължи към втория квалификационен кръг на Лига Европа. "Белите" победиха опонента в Хелзинки с минималното 1:0. Футболистите на Златомир Загорчич бяха по-силният отбор в двете срещи и съвсем логично ще спорят във втория кръг с хърватския Хайдук Сплит. „Диригентът” за „белите” в София бе Галин Иванов, който отбеляза и двата гола (36’ и 56’). Халфът изигра много силен мач, като бе в основата на всичко опасно за Славия. За Илвес точен бе камерунският нападател Мариус Нубиси в 55-ата минута.

Славия отново разчета на схема 4-3-3, като наставникът Златомир Загорчич направи две промени в стартовия състав, сравнение с първата среща. Антониос Стергиакис застана под рамката на вратата, заменяйки Георги Петков. Георги Йомов пък започна на мястото на Славчо Шоколаров в халфовата линия.

Треньорът на Илвес Ярко Вис излезе с офанзивната постройка – 4-3-1-2. Камерунецът Нубиси отново тормозеше „бялата” отбрана, но за разлика от първия мач, когато действа сам на върха на атаката, този път до него ще бъде и Ееро Таминен. Ала-Миламаки бе на гърба на дуото в атака.

Тук, специално за Вас, следихме срещата минута по минута.

Националният селекционер на България Петър Хубчев бе на „Васил Левски”, за да наблюдава  мача. Хубчев се поздрави с президента на „белите” Венцеслав Стефанов преди началото на срещата, а до него бе неговият помощник в националния отбор – Георги Донков.

Славия стартира по-силно на националния стадион, като доминираше в разиграванията срещу Илвес. Сериозни положение пред двете врати нямаше, като първото по-сериозно бе в 20-тата минута, когато бранителят Александър Александров стреля от сериозна дистанция, но топката прелетя високо. Минута по-късно Галин Иванов можеше да нанесе удар от границата на наказателното поле, но овладяването на халфа бе слабо.

В 31-ата минута Момчил Цветанов проби мощно по левия фланг и подаде успоредно към Георги Йомов, но бранителят Танска изчисти със сетни усилия в корнер и предотврати попадение за Славия.

Пет по-късно голът бе факт. Милчо Ангелов подаде отдясно по земя към Галин Иванов и халфът с удар по земята преодоля Харвинен и вдигна „бялата” публика на крака – 1:0.

Славия Илвес

източник: Илиан Телкеджиев/lap.bg

До края на полувремето Славия продължи да контролира играта на „Васил Левски”, без да дава на Илвес да владее дълго топката.

Илвес започна по-амбициран второто полувреме, което бе и логично, с оглед резултата в София. Десет минути след подновяването на играта, финландците изравниха резултата след прелестна атака. Камерунският нападател Марио Нубиси порази Стегиакис, след като завърши многоходова „жълта”  комбинация и настроението на „Васил Левски” помръкна.

Притеснението по трибуните продължи точно 60 секунди, след като Галин Иванов отново даде аванс на „белите” в 56-ата минута. Халфът стреля от средна дистанция с десния крак и с помощта на горната греда направи резултата 2:1.

В 63-ата минута Георги Йомов бе близо до трети гол за Славия, но не успя да завърши атака, подета отново от Галин Иванов. Две по-късно Йомов отново не успя да вкара от няколко метра, след като Момчил Цветанов го намери по превъзходен начин, а ударът мина покрай вратата.

До края на срещата Славия имаше някои добри шансове, но нов гол не последва и с общ резултат 3:1 Славия продължава напред в Лига Европа.

Славия - Илвес 2:1

1:0 Галин Иванов (36')

1:1 Мариус Нубиси (55')

2:1 Галин Иванов (56')

Славия (4-3-3): 1. Антониос Стергиакис – 25. Александър Александров, 38. Милен Гамаков, 55. Андреа Христов, 19. Димитър Велковски – 27. Емил Мартинов, 10. Янис Карабельов, 33. Галин Иванов (90+2' - Филип Кръстев) – 17. Момчил Цветанов (84' -Владислав Узунов), 7. Милчо Ангелов, 35. Георги Йомов (67' - Славчо Шоколаров)

Треньор: Златомир Загорчич

Илвес Тампере (4-3-1-2): 1. Хиландер, 6. Ойала, 5. Танска (76'- Кази), 16. Миетунен (62' - Ярвинен), 4. Аспегрен – 25. Тиау, 3. Томас, 14. Сиира – 10. Ала-Миламаки – 20. Таминен (69' - Хаарала), 45. Нубиси.

Треньор: Ярко Вис