Левски се класира по категоричен начин за осминафиналите на Купата на България. „Сините“ разгромиха третодивизионния Атлетик Куклен с 6:0, като двубоят се игра на стадион „Локомотив“ в пловдивския парк „Лаута“.

Начало на голеадата, която изгледа и босът на Левски Спас Русев, постави юношата Атанас Кабов. Младокът отбеляза първия си гол на професионално ниво, а след него имената си сред голмайсторите записаха Серджиу Буш, Станислав Иванов, който бе точен на два пъти, Фелипе Нашименто и Янко Гюзлев, който си отбеляза автогол.

Стоянович: Не съм доволен от началото, треньорът на ЦСКА е лукав

Треньорът на Куклен: Бяхме перфектни първите 40 минути

През първата част съставът от Куклен оказа значителна съпротива на именития си съперник, като при 0:0 символичните домакини имаха превъзходна ситуация, в при която можеха да поведат. Само добрата намеса на Николай Кръстев обаче запази паритета. В заключителната част на първите 45 минути софиянци упражниха натиск и така се оттеглиха с два гола аванс на почивката. След нея момчетата на Славиша Стоянович диктуваха темпото, като достигнаха до още 4 попадения, а също така удариха и греда.

Наставникът на Левски Стоянович бе направил цели осем промени, сравнено с предходния шампионатен двубой с Витоша, спечелен с 4:1. На мястото на вратаря Мартин Полачек под рамката застана юношата на клуба Николай Кръстев, а дебют с екипа на тима от Герена направи защитникът Нуно Рейш, който си партнира с почивалия срещу „бистришките тигри“ Холмар Ейолфсон.

Титуляр за първи път, откакто пристигна на „Георги Аспарухов“ бе Богдан Вашчук. Сред стартовите 11 попаднаха още Филипе Нашименто, Атанас Кабов и Серджиу Буш. Завръщане след изтърпяно наказание направи опорният халф Хали Тиам.

Левски организира първата по-опасна атака в мача още в четвъртата минута. Паулиньо получи в наказателното поле, нагласи си топката и отправи удар с десния крак, но малко встрани от десния стълб на Димитър Георгиев.

Четири минути по-късно символичните домакини отвърнаха. Борислав Хаджиев бе добре изведен отляво, а Холмар Ейолфсон понечи да го блокира. Съдията Стефан Павлов видя нарушение и отсъди фаул. Шабан Османов си заложи топката, но стреля в стената. Последва корнер, от който не произлезе нищо.

В 13-ата минута „сините“ изпълниха ъглов удар отляво по атаката си. Атанас Кабов центрира във вратарското поле, а Богдан Вашчук игра с глава. Вратарят Димитър Георгиев спаси.

Искри прехвърчаха на терена в 24-ата минута, когато след единоборство между Хали Тиам и Борислав Хаджиев в спор за топката след това влязоха Фелипе Нашименто и Димитър Джонджуров. Последва покачване на напрежението, но двамата се разминаха само с устни забележки.

След малко повече от половин час игра Атанас Кабов бе превъзходно изведен, но стражът Георгиев реагира вещо, излезе, скъси дистанцията и го блокира.

Минута след това Атлетик като по чудо не поведе. Момчетата на Владимир Чернев проведоха бърза атака, при която Османов пусна находчив пас към Джонджуров, който излезе сам срещу Николай Кръстев. Играчът на състава от Куклен стреля под диагонал, но младият страж на „сините“ демонстрира отличен усет, скъси дистанцията и парира шута.

Столичани отвърнаха в 36-ата минута. Иван Горанов проби отляво и опита центриране. Получи се рикошет, като топката остана във владение на капитана на гостите. Той пробва  подаване между няколко футболисти, като играч на Атлетик изчисти от голлинията след получило се разбъркване. Преди това обаче бе маркирана и засада. Малко след това Серджиу Буш вкара, но попадение не бе зачетено, тъй като страничният рефер бе развял флага си.

След 40 минути игра дебютиращия за Левски Нуно Рейш опита изстрел от над 30 метра, но право в ръцете на Димитър Георгиев.

Минута след това момчетата на Славиша Стоянович поведоха. Левски изпълни находчиво тъч, като Милош Цветкович прати топката към Богдан Вашчук. Полузащитникът бе близо до аутлинията, като пусна умел пас по земя към дебнещия на близка на близката греда Атанас Кабов. Младокът се пребори и успя да мушне топката в мрежата – 1:0. Това бе и дебютно попадение за родения през 1999 година играч в професионалния футбол.

Левски срещу Атлетик Куклен

източник: LAP.bg, Стоян Николов

Само три минути след това преднината на Левски бе удвоена. Левият бек Иван Горанов проби отляво, след което комбинира с дебнещия на границата на пеналта Серджиу Буш. Румънецът направи няколко крачки с топката в крака и след това се нагласи, като насочи изстрела си към долния ляв ъгъл на Георгиев за 2:0.

След почивката играчите в „синьо“ диктуваха темпото и закономерно увеличиха преднината си.

Първата по-интересна ситуация през вторите 45 минути дойде в 51-ата минута, когато Борислав Хаджиев нахлу отдясно в наказателното поле. Иван Горанов тръгна да го блокира, като се получи игра рамо в рамо, а играчът на състава от Куклен падна и вдигна ръце, изразявайки претенциите си за дузпа, които обаче Стефан Павлов не уважи.

Оттам насетне Левски наложи доминацията си, като в 63-ата минута Паулиньо бе добре изведен, но атаката бе спряна заради засада. Останаха известни съмнения в коректността на това решение. Само 4 минути след това бразилецът отново бе в центъра на събитията. Богдан Вашчук пусна много хитър пас отдясно, като от границата на вратарското поле, бързоногото крило засече в напречната греда.

Левски пропиля нова отлична възможност в 70-ата минута, когато при една бърза контраатака Паулиньо комбинира бързо с Фелипе Нашименто. Португалецът нахлу отдясно, като предпочете да завърши сам вместо да потърси взаимодействие със съотборник. Така или иначе Нашименто не можа да излъже Георгиев, който захлупи топката.

В 72-ата минута столичани оформиха класическа преднина срещу Куклен. Нашименто центрира отдясно, а Станислав Иванов, който замени Кабов, овладя и засече за 3:0.

Две минути по-късно преднината на Левски набъбна на 4:0. Милош Цветкович изпъкна с пореден качествен пробив, центрира отдясно, а бранителят на Атлетик Янко Гюзлев имаше малшанса да засече в собствената си мрежа.

Възпитаниците на Славиша Стоянович натрупаха аванс от 5:0 в 75-ата минута. Богдан Вашчук, който овладя около аутлийнията върна назад към Иванов, който за втори път се записа сред голмайсторите.

Крайното 6:0 оформи Фелипе Нашименто в 85-ата минута. Всичко се случи, след като Станислав Иванов подаде отляво на Иван Горанов. Бранителят комбинира с португалеца, чийто изстрел намери очертанията на вратата.

Така Левски си гарантира място на осминафиналите на втория по престиж турнир в България, а мислите на играчите от „Георги Аспарухов“ вече могат да бъдат насочени към предстоящата шампионатна битка с ЦСКА. Двубоят е на 29 септември от 17:00 часа на Националния стадион „Васил Левски“.

АТЛЕТИК КУКЛЕН - ЛЕВСКИ 0:6 (ШЕСТНАДЕСЕТИНАФИНАЛ ЗА КУПАТА НА БЪЛГАРИЯ)

0:1 Атанас Кабов 41'

0:2 Серджиу Буш 44'

0:3 Станислав Иванов 72'

0:4 Янко Гюзлев 74' (авт.)

0:5 Станислав Иванов 75'

0:6 Фелипе Нашименто 85'

Ето и съставите:

Атлетик Куклен: 12. Димитър Георгиев, 4. Юлиан Романов, 13. Валександър Христев, 15. Янко Гюзлев, 11. Нерджиб Нерджиб, 7. Никола Праматаров, 19. Васил Гуджев, 10. Шабан Османов (62' - Иван Площаков), 17. Мирослав Кайраков (76' -Антонио Топалов), 8. Димитър Джонджуров, 9. Борислав Хаджиев

Левски: 89. Николай Кръстев, 4. Иван Горанов, 5. Холмар Ейолфсон, 22. Нуно Рейш, 19. Милош Цветкович (75' Ивайло Найденов), 23 Хали Тиам, 14. Богдан Вашчук, 20. Филипе Нашименто, 7. Паулиньо, 93. Атанас Кабов (57' - Станислав Иванов), 9. Серджиу Буш (68' - Ривалдиньо).