По абсолютно безапелационен начин Славия си гарантира оцеляването в Първа лига. „Белите” на Златомир Загорчич спретнаха истински погром над Нефтохимик в плейофния реванш за 11-ото място в първенството и се наложиха с 5:2. Така с общ резултат 6:2 от двата мача столичани са сигурни участници в елита за сезон 2017/2018, докато „шейховете” ще трябва да играят бараж срещу третия от Втора лига – Витоша Бистрица.

Ивайло Димитров вкара 2 попадения в мрежата на бургазлии, а другите бяха дело на Сердер Сердеров, Стефан Велев и Георги Хашев, който си вкара автогол. За „нафтата” се разписаха същият Хашев и резервата Мариян Огнянов.

Ударното начало на „белите” тотално зашемети Нефтохимик. Още във втората минута домакините откриха резултата след безобразна игра в защита за гостите. Вратарят Георги Петков изрита топката далеч напред, а тя бе оставена така, че да изведе Божидар Васев очи в очи с вратаря. Крилото действа разумно и пусна вляво за Сердер Сердеров, който вкара на празна врата – 1:0.

Само три минути по-късно защитниците пред Янко Георгиев отново се провалиха грандиозно. Играчите на Христо Янев загубиха топката в собствената си половина, а Сердеров с глава изведе Васев в наказателното поле. Там Ранди Онуоха застигна играча на „белите”, ала опитът му изчистване срещна тялото на Георги Хашев и тя се оплете в мрежата – 2:0.

Секунди по-късно руската звезда на Славия можеше да отбележи отново. Сердеров овладя отляво с пространство пред себе си, мина леко покрай Орачев и шутира фалцово по диагонала. Кълбото мина на метър над гредата.

Третият гол за Славия падна в 17-ата минута и съвсем уби интригата. Божидар Васев прибави нова асистенция на сметката си, като центрира отляво, а Ивайло Димитров с ефектен плонж стреля с глава от 7-8 метра. Топката срещна лявата греда и после влетя във вратата на Георгиев – 3:0.

Първият шанс за Нефтохимик дойде в ответната атака, при която изстрелът на Иван Вълчанов от границата на пеналта облиза външната страна на мрежата зад десния стълб на Славия.

Другата възможност за гостите през първата част дойде в самия край на полувремето, когато Йордан Йорданов с глава засече центриране на Вълчанов от ъглов удар. Топката прелетя опасно близо над гредата и кацна върху мрежата.

Бургазлии стартираха видимо по-активно второто полувреме, макар че първият шанс в него бе за Славия. В 55-ата минута Абуд Омар се включи много добре отляво в атака и от самата аутлиния плъзна топката към вратарското поле. При близката греда Ивайло Димитров опита да отиграе стреляйки на сантиметри в аут.

Нефтохимик намали резултата две минути по-късно. Иван Вълчанов центрира от пряк свободен удар, а всички защитници в бели екипи забравиха за Георги Хашев. Централният бранител се извиси с глава стреля много точно в горния десен ъгъл – 3:1.

Надеждата за гостите, колкото и малка да беше, не издържа много дълго. В 64-ата минута Славия възстанови аванса си от 3 гола. Сердер Сердеров беше забравен отляво по атаката, а извеждащият пас на Стефан Велев към него бе всичко, от което руснакът имаше нужда. Той напредна мощно към наказателното поле и центрира меко към Ивайло Димитров. Последният опита да овладее с бедро, като непохватно удари кълбото с крак. Това обаче се оказа достатъчно, за да преодолее вратаря Георгиев, който беше изненадан от техническата неточност – 4:1.

Малко след този гол титулярният страж на Славия Георги Петков се контузи и това доведе до принудителната смяна с Марио Кирев.

Петият гол за домакините падна в 72-ата минута, като отново вратарят на Нефтохимик имаше немалка вина. Омар Абуд се включи на скорост отляво, а Сердеров го изведе в точния момент. Абуд влезе в пеналта и сви към точката на дузпата, Ивайло Димитров прескочи, а Стефан Велев стреля от движение. Изстрелът му по тревата не беше от най-точните, ала Янко Георгиев изби кълбото право в долния си ляв ъгъл – 5:1.

Мариян Огнянов оформи крайния резултат с красиво изпълнение три минути преди края на редовното време. Халфът получи пространство и шутира от около 20-21 метра, като с фалц прати топката неспасяемо в горния ляв ъгъл зад Кирев – 5:2.

Нефтохимик сега ще има време да се подготви за срещата с Витоша, която ще се играе на 2 юни на неутрален терен.

СЛАВИЯ – НЕФТОХИМИК 5:2 (1:0 в първия мач)

1:0 Сердер Сердеров 2'

2:0 Георги Хашев-автогол 5'

3:0 Ивайло Димитров 17'