След едва един успех в последните си 12 шампионатни мача Етър най-после отново усети вкуса на победата. В 19-ия кръг тимът на Станислав Генчев заслужи късмета си и спечели с 2:1 срещу Славия в инфарктен двубой. „Белите” взеха ранен аванс още в самото начало, но после цели два автогола донесоха на Етър първа победа след месец пауза.

Играч на мача: Иван Стоянов

Влизането на Иван Стоянов като смяна бе ходът, който оказа огромно влияние върху крайния изход от срещата. Той изобщо не бе планиран, а нападателят се появи на терена принудително, след като капитанът Веселин Минев напусна заради травма в 42-ата минута. В същото време "белите" изглеждаха абсолютно неузнаваеми след почивката и дори при изравняването на резултата се стремяха повече да пазят точката, отколкото да търсят възстановяне на преднината си.

Загорчич: Жалко, вкарахме и трите гола, но загубихме мача

Генчев: Не само Иван Стоянов, всички играха много добре

Иван Стоянов: Дължим победата на треньора, той дава всичко за нас

Под мрачното небе над „Ивайло” домакините изпуснаха да направят силен старт на мача. Още в 4-ата минута Ерик Почански се измъкна зад гърба на Димитър Буров и веднага центрира остро по тревата. Андреа Христов позволи на Самб Бадара да го изпревари, а таранът шутира от около 6-7 метра. Вратарят Антониос Стергиакис реагира чудесно и съумя да отбие в корнер.

Славия постепенно се окопоти и реално откри резултата още с първата си чиста ситуация. Иван Минчев центрира от ъглов удар отляво по атаката, като насочи подаването в зоната пред близката греда. Там Калоян Кръстев се извиси атрактивно и с глава технично отклони по посока далечния долен ъгъл. Вратарят Христо Иванов даде максимума от себе си, ала нямаше шанс да предотврати попадението – 0:1.

Последва един дълъг период от мача, в който домакините имаха превес при владеенето на топката, но не успяваха да го превърнат в каквито и да било шансове пред вратата на „белите”. Те от своя страна пропуснаха да ужилят противника болезнено в самия край на полувремето. Тогава Абуд Омар се включи отляво по атаката  и стигна до аутлинията, преди да комбинира с намиращия се в пеналта Галин Иванов. Той още по-добре продължи към точката на дузпата, където непокрит бе оставен Иван Минчев. Дребничкият халф заложи на силата  и сбърка – топката отлетя високо и встрани от целта.

Етър направи очевиден опит да стартира по-активно второто полувреме. Като за начало Георги Сърмов си създаде предпоставки за далечен шут, който не застраши изобщо целта. Далеч по-опасно бе в 50-ата минута, когато от тъчлинията Никола Колев даде скрит пас, с който изведе Иван Стоянов почти сам по диагонала в наказателното поле. От 8-9 метра ветеранът шутира с всичка сила, а Стергиакис си отдъхна, след като кълбото профуча в аут на сантиметри покрай дясната греда.

Четири минути по-късно „болярите” отново стигнаха до положение. Никола Колев се пребори за топката отляво и подаде към Почански, който с остър пас по тревата намери Бадара около точката на дузпата. Тъй като бе с гръб към вратата, сенегалецът чукна леко назад за Иван Стоянов, който обаче нанесе разочароващ и доста неточен шут.

Логичното се случи в 58-ата минута, когато Ерик Почански и Иван Стоянов навързаха отбраната на Славия с двойно подаване. Ветеранът излезе на чудесна позиция за центриране отляво в пеналта и пусна оста топка във вратарскоото поле. Там Стергиакис и Бадара се разминаха с топка, която за зла беда Абуд Омар изпрати в собствената си мрежа – 1:1.

В 65-ата минута вратарят на Славия Стергиакис задържа своите в мача с чудесно спасяване при изстрела с глава на Яни Пехливанов, дошъл след центриране от ъглов удар. Три минути по-късно столичани на свой ред пропиляха брилянтна възможност. Иван Минчев демонстрира чудесен поглед върху играта и с едничък пас по тревата изведе Калоян Кръстев съвсем сам срещу вратаря. Христо Иванов излезе навреме, за да съкрати дистанцията, а със сетни сили централният нападател на „белите” чукна топката на сантиметри встрани от целта.

Този пропуск се оказа скъпоструващ, защото в 74-ата минута вратарят Стергиакис сбърка фатално и спомогна за пълния обрат на домакините. Гъркът подцени жестоко центрирането на Чавдар Ивайлов от ъглов удар и когато топката тръгна към вратата, той не реагира добре и я изби в собствената си мрежа – 2:1.

Буквално 60 секунди по-късно Славия можеше да възстанови паритета. Абуд Омар се включи умело отляво, а центрирането му в наказателното поле създаде кратка суматоха. В нея топката се оказа изпратена на пътя на Стефан Велев, който шутира с левия крак и намери страничната греда. Отскочилото кълбо отиде право към намиращия се на 4-5 метра от вратата Чигози Мба. Резервата се провали грандиозно при добавката, улучвайки напречната греда.

Последният шанс за столичани дойде при изтичането на 90-ата минута, когато Андреа Христов бе изтърван да стреля с глава след центриране от ъглов удар. Бранителят пробва да намери долния десен ъгъл, а за късмет на "болярите" кълбото премина на половин метър в аут.

Във временното класиране Етър събра 18 точки и макар да остава на 12-а позиция, вече се намира на само 1 зад 11-ия Пирин Благоевград. Славия остава 8-и с 23 пункта. В следващия си мач от първенството "белите" приемат Левски, докато Етър ще гостува на Ботев Пловдив.

ЕТЪР – СЛАВИЯ 2:1

0:1 Калоян Кръстев 13'

1:1 Омар Абуд 58'-авт.

2:1 Антониос Стергиакис 74'-авт.

Етър (3-5-2): Христо Иванов – Иван Скерлев, Яни Пехливанов, Веселин Минев /к/ (41' - Иван Стоянов)- Александър Ем. Александров, Георги Сърмов (62' - Цветомир Тодоров), Чавдар Ивайлов, Никола Колев, Димо Атанасов – Ерик Почански, Самб Бадара (84' - Тодор Колев)

Старши треньор: Станислав Генчев

Славия (4-2-3-1): Антониос Стергиакис – Димитър Буров (70' - Юлис Ндонг), Стефан Велков, Андреа Христов, Омар Абуд – Емил Мартинов /к/ (81' - Славчо Шоколаров), Стефан Велев – Галин Иванов, Иван Минчев, Ивайло Димитров (63' - Чигози Мба) – Калоян Кръстев

Старши треньор: Златомир Загорчич