Левски отново се настани на втората позиция в Първа лига. Момчетата на Георги Дерменджиев извоюваха трети пореден успех през пролетния дял на шампионата, надделявайки над градския съперник Славия с 3:0 в среща от 24-ия кръг на българския футболен елит.

След този успех Левски отново прескочи заелия за 24 часа втората позиция ЦСКА. Двата тима са с по 51 точки (по-добри показатели на "сините" в директните мачове), на 5 зад лидера Лудогорец (56 т.).

................................................

Славия - Левски 0:3

0:1 Станислав Костов 4'

0:2 Жерсон Кабрал 40'

0:3 Давиде Мариани 55'

Славия - Александър Станисавлевич (червен картон) 94'

На Националния стадион "Васил Левски" Станислав Костов (4'), Жерсон Кабрал (40') и Давиде Мариани (55') донесоха успеха на Левски. Третото попадение бе особено красиво, след като швейцарецът стреля от над 30 метра по диагонал и не остави шансове на стража на домакините.

Славия завърши срещата с 10 души, след като в края на двубоя бранителят Александър Станисавлевич получи втори жълт картон.

Треньорът на "белите" - Златомир Загоричич, се прибра в съблекалните още в 60-ата минута, след като Левски получи дузпа за нарушение на Милен Гамаков срещу Милош Цветкович малко преди това.

При самото изпълнение зад топката застана Паулиньо, който обаче не се справи добре, а стражът на Славия Антонио Стергиакис улови ъгъла и спаси. Самият бразилец бе близо до гола и по-рано в срещата, когато нацели греда.

През първата част Славия също имаше основателни претенции за дузпа - след нарушение на Нуно Рейш срещу Цветелин Чунчуков, но съдията не посочи "бялата точка".

На стадиона бе новото попълнение на Левски - 19-годишния Еркебулан Сейдахмет, който остана групата на "сините". Луи Нганиони започна като титуляр за Левски на мястото на наказания капитан Иван Горанов. Николай Михайлов взе капитанската лента при отсъствието на Горанов.

Загорчич не бе направил промени в своя състав в сравнение с този, на който заложи при победата над Ботев Враца през изминалия кръг. След тази загуба Славия загуби шансове за Топ 6, като остава 8-ми с 30 точки - на 10 зад 6-ия Черно море (40 т.).

Първата голяма възможност в срещата бе в полза на Славия. Тасевски намери в коридор с вертикален пас Радослав Кирилов. Той отляво на наказателното поле пусна успореден на голлинията пас към Цветелин Чунчуков, но току преди нападателят на Славия да играе с топката, Нуно Рейш изчисти в корнер. След ъгловия удар не последва нищо опасно за вратата на "сините".

Само минута след това. Станислав Костов даде аванс на Левски! Давиде Мариани центрира отляво към наказателното поле на Славия. Там "белите" не успяха да изчистят кълбото, което достигна до Жерсон Кабрал. Крилото не се забави и пусна успореден на голлинията пас към Станислав Костов, който се озова на празна врата. Той от няколко метра вкара 18-ия си гол в шампионата през този сезон.

В 8-ата минута Станислав Костов се впусна в предни позиции с индивидуален пробив. Той преодоля бранител на Славия, но си поведе много лошо топката и не успя да я достигне, преди Стергиакис да я избие от краката му. Кълбото стигна до Тиам, който обаче не успя да овладее добре и топката излезе в аут.

В 12-ата минута реферът Станислав Тодоров можеше да отсъди дузпа за "белите", тъй като Нуно Рейш изрита в крака Цветелин Чунчуков при опита си да изчисти топката. Дузпа обаче не бе дадена.

В 19-та минута Паулиньо уцели греда. Бразилецът преодоля бранител на Славия отляво, обърна си топката на десния си крак и с мощен шут нацели десния страничен стълб зад Стергиакис. След това кълбото излезе в аут.

5 минути преди края на първата част Левски се добра до нов гол. Постепенно нападение на гостите през центъра намери Кабрал пред наказателното поле. Никой в "бяло" не пресира холандеца, който с мощен шут с левия крак матира Стергиакис за 2:0.

Втората част започна с добър шанс за Славия. Стефан Ашковски центрира в наказателното поле на Левски, където Яблонски изчисти в корнер. След него кълбото отново бе изсипано пред Николай Михайлов, но нито един "син" играч не успя да изчисти. Там Милен Гамаков се озова сам пред празната врата, но не намери добре кълбото и то премина в аут.

10 минути след началото на втората част Давиде Мариани изуми с фамозен гол. Швейцарецът пое топката на около 30 метра от вратата на Славия. Никой в "бяло" не пресира Мариани, който си нагласи кълбото на десния крак и с мощен шут по диагонал разстреля Стергиакис. Топката се удари в левия страничен стълб и се оплете в мрежата на вратата на домакините, оформяйки крайното 3:0.

Минута след гола Паулиньо пусна хубав пас към Станислав Костов, който само с тяло преодоля Гамаков и пусна топката да мине пред себе си. Нападателят прибра топката след шпагат на защитник Славия, но вместо да комбинира с Кабрал, шутира. Стергиакис излезе умело и изби удара.

В 59-ата минута дойде и нарушението на Гамаков срещу Цветкович в наказателното поле на Славия, след което бе отсъдена дузпа за Левски. Зад топката застана Паулиньо, но ударът му бе париран от Стергиакис.

В 65-ата минута Славчо Шоколаров стреля от пряк свободен удар, по диагонал, но Николай Михайлов плонжира вдясно и изби в корнер. Стражът се удари в гредата, но нямаше проблеми да продължи.

До края Славия нямаше сили поне за почетен гол, а Левски в спокойно темпо довърши срещата за своя трети пореден успех през пролетта.

Състави на двата отбора:

Славия: 32. Антониос Стергиакис – 3. Тейнур Марем, 15.  Александър Станисавлевич, 38. Милен Гамаков, 19. Димитър Велковски – 8. Славчо Шоколаров (Христо Иванов 81'), 10. Янис Карабельов (к) – 37. Стефан Ашковски (Владислав Узунов 56'), 14. Дарко Тасевски (Фипип Кръстев 70'), 11. Радослав Кирилов – 9. Цветелин Чунчуков

Левски: 13. Николай Михайлов – 19. Милош Цветкович, 28. Давид Яблонски, 22. Нуно Рейш, 2. Луи Нганиони – 23. Хали Тиам (Илия Юруков 92'), 70. Мартин Райнов – 26. Жерсон Кабрал (Станислав Иванов 85'), 8. Давиде Мариани (Антони Белмонт 79'), 7. Паулиньо – 29. Станислав Костов