Айнтрахт Франкфурт остана единственият представител на Германия в евротурнирите през сезон 2018/2019 и след изиграването на четвъртфиналите в Лига Европа. У дома тимът на Ади Хютер надигра Бенфика с 2:0 и с общ резултат 4:4, но повече отбелязани голове на чужд терен се класира за полуфиналите.

Филип Костич и Себастиан Роде бяха точни във всяко от полувремената, а крайният резултат едва ли бе по вкуса на "лисабонските орли", като се има предвид, че първото попадение падна от засада. Още в 37-ата минута имаше бурни протести от страна гостите, а това доведе до отстраняването от пейката на един от помощниците на Бруно Лаге. Иберийците имаха своя късен шанс да огорчи "Киселата дива", като Едуардо Салвио нацели гредата. В крайна сметка Айнтрахт бе отборът, който продължи напред и си уреди сблъсък с Челси.

Айнтрахт наложи волята си на терена още от първата минута, докато Бенфика показа, че е дошъл с намерението предимно да се отбранява. Това и да не бе така, именно по такъв начин тръгна двубоят, а за португалците стана много, много трудно, когато трябваше да променят коренно стратегията си.

Вратарят Одисеас Влаходимос трябваше да прави спасяване още в 8-ата минута, когато Лука Йович продължи наляво за Костич, а крилото нанесе плътен шут по диагонала.

Последва дълъг период на неспирни атаки от „орлите”, които демонстрираха много търпение въпреки трудностите да преодолеят плътния дефанзивен блок на съперника. Ключовият миг за Айнтрахт беше първият гол в 37-ата минута, който обаче не биваше да бъде признат. Във въпросната ситуация Йович с дрибъл в дъгата привлече около себе си трима от защитниците на съперника, а после върна топката по-назад към Мият Гачинович. 24-годишният сърбин стреля много технично с левия крак и улучи основата на дясната греда. Филип Костич първи стигна до отскочилата топка и я прати в мрежата, изпращайки пламенните привърженици в екстаз. Телевизионните повторения ясно показаха, че Костич се намираше поне с крачка в нередовна позиция в мига, когато Гачинович нанасяше своя изстрел, но тъй като системата ВАР не бе налична на този етап от надпреварата попадението беше признато – 1:0.

До края на полувремето Айнтрахт не отслаби хватката си, макар и да не стигна до други чисти възможности. Играта на котка и мишка през втората част можеше да тръгне по различен начин, ако „лисабонските орли” имаха повече късмет. В 47-ата минута Жоао Феликс показа елегантен дрибъл и проби до аутлинията в наказателното поле отляво. Последва остро центриране по земята и Симон Фалете имаше голям късмет, че не изпрати топката в собствената си мрежа.

Франкфуртци отвърнаха на предзивкателството в 57-ата минута, когато Гачинович сам си създаде ситуация за обстрел към вратата. С хубав финт той остави на място Любомир Фейса, а после с десния крак нанесе фалцов шут, който без малко да попадне в долния десен ъгъл.

Десет минути по-късно играчите на Ади Хютер стигнаха да важния втори гол. Йович и Ребич с взаимодействието си пред дъгата затрудниха централната защита на португалците, а хърватинът леко чукна топката за налитащия Себастиан Роде. Германецът нанесе добре премерен изстрел с десния крак право в долния ляв ъгъл – 2:0.

Четири минути по-късно, в 71-ата, Влаходимос отрази нов опасен шут на Роде, този път дошъл от труден ъгъл.

Едва в заключителните минути Бенфика тръгна да атакува. Най-чистата ситуация за гостите се откри пред резервата Едуардо Салвио в 86-ата минута, когато аржентинецът с воле от 6-7 метра улучи левия стълб.

След изтичането на четириминутното продължение феновете на домакините не издържаха и при последния съдийски сигнал нахлуха на терена зад една от вратите. По пътя си те събориха и едно от електронните рекламни пана.

Първият двубой между Айнтрахт и Челси ще бъде в Германия на 2 май, докато реваншът е след седмица.

АЙНТРАХТ ФРАНКФУРТ – БЕНФИКА 2:0 (2:4 в първия мач)

1:0 Филип Костич 37'

2:0 Себастиан Роде 67'

Айнтрахт (3-4-2-1): Кевин Трап – Макото Хасебе, Давид Абрахам /к/, Симон Фалете (90+2' - Джетро Вилемс) – Дани да Коста, Себастиан Роде (85' - Лукас Торо), Желсон Фернандеш, Филип Костич – Мият Гачинович – Анте Ребич, Лука Йович (76' - Гонсало Пасиенсия);

Треньор: Ади Хютер

Бенфика (4-4-2): Одисеас Влаходимос – Андре Алмейда (79' - Жонас), Жардел /к/, Рубен Диаш, Алекс Грималдо – Жедсон Фернандеш, Андреас Самарис (70' - Хуан Антонио Пици), Любомир Фейса, Рафа Силва (72' - Едуардо Салвио) – Жоао Феликс, Харис Сеферович;

Треньор: Бруно Лаге

Стадион: "Франкфурт Щадион"

Главен съдия: Даниел Орсато (Италия)

------

Най-важното минута по минута:

90+4' - КРАЙ НА МАЧА. Айнтрахт Франкфурт продължава към полуфиналите, където ще срещне Челси. Феновете пощуряха и нахлуха на терена зад една от вратите, където събориха едно от електронните рекламни пана.

4 минути добавено време, в което Бенфика очевидно ще атакува.

89' - Далечен удар на Жедсон Фернандеш,топката минава доста над напречната греда.

86' - Греда за Бенфика! Едуардо Салвио беше забравен в зоната при лявата греда и засече от воле долетялото центриране. Трап пипна топката, като я отклони в страничния стълб.

79' - Шанс пред Жоао Феликс! Алекс Грималдо центрира топката отдясно от пряк свободен удар, а при далечната греда младата звезда спечели въздушния дуел на около метър и половина от голлинията. Жоао Феликс опита прехвърлящ удар, който не беше далеч от истината, но все пак кацна върху мрежата зад напречната греда.

71' - Спасяване от Влаходимос! Останаха съмнения дали Костич задържа топката в игра край аутлинията, а защитниците на Бенфика изчистиха право в краката на Роде. От 12-13 метра под не най-лесния ъгъл спрямо вратата германецът опита да намери далечния горен ъгъл, а Влаходимос беше брилянтен в намесата си.

67' - ГОЛ ЗА АЙНТРАХТ - 2:0! Трибуните избухнаха след попадението на Роде! Йович и Ребич затрудниха централната защита на гостите пред дъгата, а последният просто чукна топката леко на пътя на Роде, който долетя от втора позиция. Бившият играч на Байерн Мюнхен с хубав шут в долния ляв ъгъл порази целта.

65' - Центриране от корнер отляво по атаката на Бенфика. Жоао Феликс стигна до топката зад точката за изпълнение на дузпи. Изстрелът му с глава по никакъв начин не затрудни Трап.

57' - Страхотна работа от Гачинович и малшанс! Офанзивниях халф на домакините с чудесен финт подмина Любомир Фейса, след което с десния крак стреля фалцово към долния ляв ъгъл. Влаходимос беше преодолян, а топката профуча на сантиметри покрай основата на страничната греда.

52' - Харис Сеферович отправи изстрел с глава по посока вратата на Айнтрахт след копване от Самарис, Кевин Трап имаше да прави рутинно спасяване.

47' - Невероятна възможност пред Бенфика! Жоао Феликс беше неудържим с топка в крака отляво, като елегантно проби покрай наколко противникови защитници, за да стигне до аутлинията в наказателното поле. Талантът центрира прострелно във вратарското поле, а Симон Фалете в желанието си да изчисти изпрати топката в корнер, като беше истински щастливец, че не порази собствената си мрежа.

46' -  НАЧАЛО НА ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ. Без смени в двата състава, а домакините подновиха играта от центъра.

45+3' - КРАЙ НА ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ. Ако домакините успеят да вкарат още веднъж и да не допуснат попадение в мрежата си, ще продължат напред.

3 минути продължение на първото полувреме, а Айнтрахт се старае да притиска Бенфика до последно.

43' - Лука Йович се пребори за високата топка и засече центрирането на Костич. От около 6-7 метра топреализаторът на "орлите" трябваше да се справи по-добре, като стреля много над гредата.

39' - Рафа Силва опита да пробие на скорост отдясно по атаката на гостите. Фалете много добре затвори португалеца, чийто шут завърши безславно в Рома.

37' - ГОЛ ЗА АЙНТРАХТ - 1:0! Филип Костич бутна в мрежата отскочилата от гредата топка! Лука Йович получи топката в дъгата и с дрибъл увлече трима бранители на съперника около себе си. Той върна назад към Гачинович, чийто техничен шут по тревата улучи дясната греда. Филип Костич реагира най-бързо и без проблем порази вратата. От лагера на Бенфика имаха сериозни претенции за засада, а бурните протести доведоха до отстраняването от пейката на един от помощниците на Бруно Лаге. Телевизионните повторения показаха, че действително попадението не трябваше да бъде признато, тъй като Костич беше с крачка в нередовна позиция.

27' - Филип Костич за пореден път се измъкна отляво и центрира прострелно по тревата. Рубен Диаш действа отлично и с точен шпагат попречи на кълбото да стигне до Йович.

Мачът продължава да бъде много динамичен и Айнтрахт не спира да атакува, ала германците имат срещу себе си един много добре подреден тим на Бенфика. Гостите уплътняват много успешно пространствата около вратата на Влаходимос, който дотук не е имал друга решителна намеса. Очевидно е, че Ади Хютер трябва да промени нещо, ако се надява "орлите" да стигнат до поне един гол преди почивката.

12' - Нелошо центриране на Филип Костич от корнер отляво по атаката. Подаването прехвърли вратарското поле и стигна до Симон Фалете, чийто изстрел с глава мина встрани и високо спрямо целта.

8' - Първо спасяване от Влаходимос! Айнтрахт с характерните си бързи пасове разигра топката между Ребич и Йович пред дъгата, а последният подаде още по-наляво за Филип Костич. Крилото шутира от 16 метра по диагонала, а гръцкият страж на "лисабонските орли" плонжира и улови.

6' - Подаване зад гърба на защитата на Айнтрахт. Жоао Феликс подгони топката и сигурно щеше да я стигне, ако Трап отново не предвиди навреме опасността. Вратарят излезе пред дъгата, за да изчисти с шпагат.

4' - Пас назад от Фалете към вратаря Трап, който позволи на Харис Сеферович да притисне стража на Айнтрахт. Преотстъпеният от ПСЖ Трап трябваше да напусне наказателното поле, за да изрита топката далеч напред.

1' - НАЧАЛО НА МАЧА. Първият удар по топката беше за гостите от Бенфика